The Godfather Theater

En hjemmebiograf / medierum for hele familien. Nyd et glas vin eller en slush ice til sportsudsendelser og Netflix. Et rum som ofte bliver brugt – selv med slukket skærm.

The Godfather Theater

Kundens krav til denne hjemmebiograf, var at den skulle bygges i en kælder med åndbare vægge. Biografen skulle samtidig fungere som vinkælder, være nem at betjene og have en elegant lysstyring.

For at opnå bedst mulig akustik i rummet, blev vinreolen opbygget langs bagvæggen for derved at indgå som et aktivt element i akustikken. Billederne på væggen er specialfremstillet til lyddæmpning, samt et bidrag til atmosfæren og da kunden er stor fan af Al Pacino blev biografen døbt The Godfather Theater. Lærredet er monteret på en sort væg, for at øge fokus på filmen. De elegante sorte højttalere og subwoofere falder naturligt ind i rummet. De bagerste højttalere er indbygget i loftet, for mere optimal lytteposition og integration. Alt AV udstyr er synligt i rummet og betjenes via én fjernbetjening.

En tilsvarende løsning ekskl. installation koster mellem 75.000 – 250.000 kr.

Find mere information, hvis du vil have en hjemmebiograf

Af Carsten S. Overgaard

BOOK ET GRATIS MØDE

CSO ER KÅRET BLANDT DE BEDSTE I VERDEN

Overvejer du multirum lyd, surround sound eller måske en hjemmebiograf, så tøv ikke med at booke et møde. Vi har hele paletten af elegante, driftssikre, innovative løsninger og oplevelser. Vi sætter en ære i, at integrationen i boligen er ligeså strømlinet som kvaliteten af vores udstyr.

Vores team er uddannet af THX, Imaging Science Foundation og CEDIA, hvilket sikrer at din løsning er optimeret til den bedst mulige lyd- og billedkvalitet. CSO udfører installationer overalt i Danmark og har mere end 25 års erfaring med hjemmebiograf og multirum installationer.

Let the show begin – udfyld formularen!

NYHEDSBREV

* indicates required

Intuit Mailchimp

DEL ARTIKEL